Naziemny skaning laserowyNaziemny skaning laserowy realizowany jest poprzez naziemne skanery 3d. Urządzenia przy użyciu lasera pozyskują miliony punktów wykonując rejestracje współrzędnych XYZ każdego z nich oraz parametr intensywności odbicia. Upraszając podejście do zagadnienie naziemnego skaningu laserowego można porównać skaner 3d do tachimetru. Z tym, że wydajność z jaką pozyskuje informacje skaner laserowy jest nieosiągalna dla tachimetru obsługiwanego przez człowieku, a nawet najnowszych konstrukcji jakimi są tachimetry zmotoryzowane czy też tachimetry skanujące.

W poprzednim wpisie został przypomniany jeden z możliwych podziałów skaningu laserowego.

Pozyskane dane z naziemnego skaningu laserowego zapisywane są na nośniku danych, którym najczęściej jest dysk twardy. Jest to spowodowane objętością tych informacji. Jednak wraz z postępem przenośnych kart pamięci coraz więcej skanerów daję i taką możliwość zapisu danych. Następnie dostajemy możliwość eksportu zapisanych danych w postaci chmury punktów do różnych formatów wraz z charakterystycznymi cechami. O formatach danych chmury punktów można przeczytać w tym wpisie: Formaty plików chmury punktów.

Produktami naziemnego skaningu laserowego między innymi mogą być:

  • chmura punktów
  • trójwymiarowe modele
  • rysunki i plany
  • ortoskany
  • modele

Czołowymi producentami naziemnych skanerów obecnie są:

Naziemny skaning laserowy najłatwiej będzie poznać i zrozumieć po oglądnięciu poniższego filmu przedstawiającego zasadę działania oraz pokazującego „żywe” przykłady pozyskanych chmur punktów ze skaningu. Film jest w języku angielskim: