Skanery laserowe 3d firmy Z+FSkanery laserowe produkowane przez niemiecką firmę Zoller+Fröhlich czyli w skrócie Z+F to sprzęt z najwyższej półki. W tym wpisie oraz kolejnych wpisach postaram się przybliżyć wybranych producentów skanerów 3d.

Wracając do spółki Zoller+Fröhlich, jej początki sięgają roku 1963 kiedy to została założona w Niemczech w miejscowości Wangen. W całej grupie Z+F pracuje ponad 300 pracowników, z samą firmą bardzo blisko współpracują tacy producenci jak Leica czy Stonex, bezsprzecznie świadczy to o solidności firmy na rynku skanerów laserowych.

Na dzień dzisiejszy Z+F ma w swojej ofercie skanery 3d oraz rozwiązania dla mobilnych systemów skanowania.

Skanery 3d:

  • Z+F IMAGER® 5010 – broszura (w języku angielskim)
  • Z+F IMAGER® 5006h – broszura (w języku angielskim)
  • IMAGER 5006EX – broszura (w języku angielskim)

Przy każdym z modeli można znaleźć broszurę ze szczegółową specyfikację. Bardzo ciekawą konstrukcją, na którą na pewno warto zwrócić uwagę jest ostatnia pozycja, IMAGER 5006EX. Jest to model przystosowany do pracy w bardzo ciężkich warunkach takich jak kopalnie, gdzie panuje styczność z materiałami wybuchowymi i bardzo duże zapylenie.

Poniżej zdjęcia trzech modeli skanerów 3d, środkowy to wcześniej wspomniany IMAGER 5006EX:


Jeśli chodzi o rozwiązania dla mobilnego skaningu obecnie w ofercie mamy tu modele: Z+F PROFILER 5010, Z+F PROFILER 5006h, Z+F PROFILER 6007duo. Już wkrótce pojawi się nowość, model  PROFILER 9000, który po raz pierwszy został zaprezentowany na targach Intergeo w Norymberdze. Jest to skaner fazowy, który w ciągu sekundy może pozyskać nawet milion punktów, a jego zasięg ma sięgać blisko 200 metrów. Tak duża ilość danych zajmuje sporo miejsca jednak transmisja dochodząca do 1 Gb/s ma ten problem rozwiązać.

Jak już wcześniej wspomniałem, o pozycji Z+Fa na rynku świadczą firmy które korzystają z jego konstrukcji. Jest to przede wszystkim Leica czyli światowy lider na rynku sprzętu pomiarowego. W ich ofercie znajdziemy modele: HDS6200 oraz HDS7000. Również już trochę mniej znany producent Stonex zaprezentował model X9, który również jest oparty o konstrukcję Z+F. Nie wiem jak Stonex X9 ma się cenowo do Z+F, ale podejrzewam, że jest tańszy, także jest to ciekawa oferta dla tych o mniej zasobnych portfelach.