Archive for the ‘Bez kategorii’ Category

Skanery laserowe 3d firmy Leica – oferta na rok 2012

niedziela, Maj 27th, 2012

W dzisiejszym wpisie chciałbym bliżej przyjrzeć się ofercie skanerów laserowych 3d firmy Leica Geosystems na rok 2012. Samej firmy myślę, że nie trzeba przedstawiać, marka i ponad dwustuletnie doświadczenie w szeroko pojętych technologiach miernictwa mówią same za siebie.

Na ten moment w ofercie firmy znajdziemy sześć modeli skanerów laserowych:

Specyfikę poszczególnych modeli przybliżą wam załączone broszury informacyjne, większość jest w języku polskim.

Modele z serii HDS są wynikiem mocnej współpracy firm Leica Geosystems i Z+F. Obie firmy rozpoczęły współprace w 2003 roku i jako jej rezultat w ofercie Leica Geosystems pojawił się model HDS 4500. W kolejnych latach obie firmy wzmacniały swoją współpracę i jak twierdzą, są z niej bardzo zadowolone. Warto wspomnieć, że skanery z serii HDS mają pełne wsparcie i są kompatybilne z oprogramowaniem Leica Cyclone, które jest przeznaczone do pracy z chmurą punktów.

Stosunkowo nową pozycją w ofercie firmy Leica jest skaner ScanStation C5, którego wypuszczenie na rynek zostało ogłoszone w czerwcu 2011 roku. Co go wyróżnia? Na pewno cena, która zaczyna się już od 155.000 zł netto. To sprawia, że ten sprzęt jest już w zasięgu nawet małych firm, co więcej pojawia się ciekawa alternatywa dla skanera laserowego Focus 3d firmy Faro, którego cena oscyluje w granicach 120.000 zł netto. Wyższe modele firmy Leica Geosystems jak i konkurencji to wydatek nawet rzędu 400.000 zł netto, dlatego C5 jest idealną ofertą dla mniejszych przedsiębiorców.

ScanStation C5 to platforma rozwojowa. Oznacza to, że w trakcie użytkowania mamy opcje zwiększenia zasięgu, szybkości, dokupienia aparatu cyfrowego czy też kompensatora. Jest to bardzo innowacyjne podejście do tematu, które pozwoli zaoszczędzić przyszłym użytkownikom pieniądze. Wyobraźmy sobie sytuację, w której jako mała firma wchodząca na rynek skaningu laserowego kupujemy C5 w najtańszej opcji, jednak wraz z rozwojem firmy nasze wymagania co do sprzętu rosną. W takim przypadku możemy dokonać „upgrade’u” naszego skanera i nie jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego.

Warto zwrócić również uwagę na model HDS8800, które jest dedykowany do prac w górnictwie, jego zasięg to aż 2000 m i jest wyposażony w unikalną technologie, która pozwala na krótkotrwałą pracę w bardzo niskich temperaturach. Zwracam na to uwagę, ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że praca skanerem laserowym w ujemnych temperaturach może okazać się problematyczna dla sprzętu.

Rynek skanerów laserowych w Polsce wciąż się powiększa, trend jest definitywnie wzrostowy jak informuje Waldemar Kubisz odpowiedzialny za sprzedaż skanerów laserowych firmy Leica Geosystems w Polsce. Zainteresowani są głównie geodeci, architekci, konserwatorzy zabytków, archeolodzy, policja, projektanci (zwłaszcza instalacji przemysłowych).